Linux Lite 5.0

Linux Lite 3.8 (32-Bit) İndir

Linux Lite 5.0 (64-Bit) İndir

Linux Lite, basit bir şekilde tasarlanmış, Ubuntu tabanlı Linux işletim sistemidir.

Linux Lite, popüler ve yüksek beğeni toplayan Ubuntu Linux dağıtımına dayanan, basit bir masaüstü ortamı bulunan, açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

Linux Lite dağıtımı, web sitemizden CD disklerine, 1GB veya daha yüksek kapasiteli USB flash sürücülerine yazılabilen ISO olarak indirilebilir. Hem 32 bit hem de 64 bit mimariler şu anda desteklenmektedir.

Linux Lite’ta kullanılan Xfce masaüstü ortamında, bling faktörü olmamasına rağmen oldukça çekici olduğunu itiraf etmeliyiz. Masaaüstü ekranının alt bölümü, kullanıcıların ana menüye erişebileceği, uygulamaları başlatabileceği ve açık programları görebileceği tek bir görev çubuğundan oluşur.

Varsayılan programlar arasında, Thunar dosya yöneticisi, Ristretto resim editörü, GIMP resim düzenleyicisi, Mozilla Firefox internet tarayıcısı, Mozilla Thunderbird e-posta ve haber istemcisi, oyuncular için Mumble sesli sohbet programı, Xfburn CD/DVD yazma programı, VLC Media Player ve LibreOffice bulunur.

Özetlemek gerekirse, Linux Lite, eski bilgisayarları güçlü ve modern bilgisayarlara dönüştürebilen, istikrarlı, üretken ve güzel hazırlanmış bir Ubuntu tabanlı Linux işletim sistemidir.

NOT: Linux Lite işletim sisteminin güncel olarak 64-Bit versiyonu bulunmaktadır. 32-Bit versiyonu, 3.8 sürümünden sonra güncelleme almamıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *