Ücretsiz Fidye Virüsü Temizleme

Fidye virüsünden kurtulmak için;

Fidye virüsleri, ransomware olarak adlandırılan kötü yazılımlardır. Fidye virüslerinin tarihi 1989 yılına dayanıyor. Fidye virüslerinin amacı, sisteminize bulaştıktan sonra tüm dosyalarınızı kilitleyerek, erişimi engeller. Dosyalarınızı görüntülemek ya da açmak için sizden fidye talep eder. Gerçekçi olmak gerekirse sisteminize bulaşan fidye virüsünden kurtulmanın tek yolu ya da dosyalarınızı kurtarmanın tek yolu, fidyecilerin istediği talebi yerine getirmek gibi görünmekte. Tabi ki yerine getirdiğinizde, dosyalarınızın şifresini açacakları da meçhul. Bunun garantisi olmadığı için, sizden istedikleri fidye ücretini kesinlikle ödemeyin. Dosyalarınız gerçekten sizin için değerliyse ve maddi değeri yüksekse, veri kurtarma hizmeti veren bir firma ile iletişime geçebilirsiniz, ama dosyaların sizin için çok da önemi yoksa ve daha önce yedekleme yapmadıysanız, bilgisayarınıza format atın ve hayatınıza devam edin.

Fidye virüslerinden korunmak için;

Fidye virüslerinden korunmanın yolu ise oldukça fazladır. Sürekli güncellenen ve sağlam bir antivirüs programı ile sisteminizi güven altına alabilirsiniz. (Örneğin; Kaspersky) Antivirüs programlarına da güvenemiyorsanız, sizin için kesin çözüm, Microsoft’un sunmuş olduğu OneDrive hizmeti. OneDrive ile sisteminizde ki tüm değerli belgeleri ve dosyaları yedekleyebilirsiniz. Sisteminize virüs bulaşsa bile, mevcut sisteminize format atıp, OneDrive’a bağlanarak tüm değerli dosyalarınızı sisteminize yeniden yükleyebilirsiniz. Kısaca bu virüslerden korunmak için, sisteminizde sürekli yedekleme yapmanız gerekiyor.

Kaspersky’ın Ücretsiz Fidye Yazılımı Çözüm Araçları için Tıklayınız.

Kaspersky bazı fidye yazılımı virüs uzantılarının şifresini kırmayı başarmış. Yukarıda ki linke tıkladığınızda açılan sayfada bahsedilen uzantılı virüslerden birisi size bulaştıysa, önerilen eklentiyi indirerek, virüsü temizleyip, dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.

Örnek fidye virüsü görüntüsü (300 dolar yatırdığınızda şifreyi açacağını söylüyor.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *