Mac Uygulama Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mac bilgisayar kullanmak birçok kişinin hayalidir. Diğer işletim sistemlerine göre çok daha az virüse maruz kalan Mac bilgisayarlar kullanım kolaylığı ile de kullanıcıları büyülüyor. Özellikle grafik tasarım işlemleri ile uğraşan kişilerin sıklıkla tercih ettiği Mac bilgisayarlara zamanla uygulama kurmak isteyebiliriz. Uygulama kurma işlemini yaptıktan sonra bir süre sonra fazla yer kapladığı ve artık işe yaramadığını düşünen kullanıcılar uygulamalarını cihazlarından kaldırmak ister. Özellikle uzun süre Windows kullanmış kişiler Mac uygulama silme işlemini yaparken epey zorlanabilir. Ufak birkaç adımla bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Adım Adım Mac Bilgisayarlarda Uygulama Silme

Mac uygulama silme işlemi son derece kolaydır. Birkaç farklı adımla istemediğiniz uygulamaları kaldırmanız mümkün olabilmektedir. İlk yöntemden bahsetmek gerekirse finder penceresi açarak karşımıza çıkan ekranda uygulamalar kısmına tıklamamız gereklidir. Çıkan ekranda istemediğimiz uygulamaları tutarak çöp kutusuna sürükleme işlemi yapabilirsiniz. Bu bilindik ve en sık tercih edilen yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir diğer yöntem ise launchpad üzerinden uygulamaları silmektir. Bu yöntem diğer yönteme göre oldukça basit ve daha hızlı yapılmaktadır. Launchpad ‘i açarak istemediğiniz uygulamanın üzerine uzun süre basmamız gereklidir. Bu işlemi yaptıktan sonra uygulama üzerinde bir adet çarpı işareti çıkacaktır. Çarpı işaretine tıklayarak uygulamayı silmek yeterli olacaktır.

Mac uygulama silme işlemi yapan kullanıcılar bazen uygulama silinmediğinden bahseder. Bu tip durumlar sıklıkla karşılan sorunların başında gelmektedir. Kullanıcılar bir süre sonra bu durumun çözümünü bulamayıp uygulamayı silmekten vazgeçebilir. Fakat ufak birkaç işlemle bu sorunu ortadan kaldırmak mümkündür. Silmek istediğiniz uygulamayı Launchpad üzerinden bulup alt bara sabitlemek yeterli olacaktır. Daha sonra sabitlenen uygulamayı sağ tıklayarak seçenekler kısmından finder ‘da göster seçeneğini seçmek gereklidir. Bu işlemlerden sonra açılacak pencerede uygulamamızı görebilirsiniz. Açılan penceredeki uygulamayı çöp sepetine sürükleyerek silinmeyen uygulamaları bu yol ile silmeniz mümkün olabilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *