İnstagram Fotoğraf ve Video İndirme Yöntemleri

İnstagram hikâyelerinin temel özelliği 24 saat sonra kaybolmasıdır. 2019 yılının başlarında bu kavram Whatsapp ve Facebook gibi sosyal medya uygulamalarda da kullanılır hale geldi. İnstagram, Whatsapp ve Facebook gibi sosyal platformlardaki Story (hikaye) özelliği beraberinde siyah-beyaz çekim, geri sarma çekimi, tekrar eden video çekimi gibi bir çok özelliği de barındırmaktadır. Birçok sosyal medya kullanıcısı ise arkadaşlarının hikâyelerindeki fotoğraf ve videoları kendilerine kaydetmek istiyor. İnstagram gibi sosyal platformlar devamlı kendilerini geliştiriyor ve yeni özellikler çıkartıyor. Ancak profillerin kişisel kalabilmesi açısından olsa gerek hikâyelerdeki ve akıştaki video ve fotoğraf gibi paylaşımların indirilmesine yasal olarak izin vermiyor. Yani baştan belirtmek gerekirse bu indirmek ve kaydetmek terimi İnstagram yöneticileri tarafından legal bir işlem olarak algılanmıyor. Bununla birlikte birçok kullanıcı için diğerler kullanıcılardan fotoğraf ve videolarını istemek büyük bir problemdir.

Android’de Hikâye İndirmek:

Çoğu İnstagram kullanıcısı uygulamayı kullanabilmek için mobil androidler ve tabletlerden yararlanıyor. İnstagram uygulamasının hikâye indirme özelliği yok ancak arkadaşlarınızın yâda hayranı olduğunuz bir kullanıcının profil hikayelerini belirli adımları izleyerek indirebilirsiniz. İlk olarak şunu belirtmek isterim ki uygulama başkasının hikayelerini indirmenize izin vermiyor ancak siz hikayenizi oluşturma esnasında sol üst köşede yer alan aşağı ok olarak gösterilen nesneye tıklayabilir hikayenizi henüz oluşturmadan indirebilir ve hikayenizi oluşturmadan silebilirsiniz ve bu yöntem ile birlikte instagramın sizlere sunduğu story yani hikaye özelliklerinden yararlanarak fotoğraflar çekebilirsiniz.

Öncelikle İnstagram Storyleri yani hikâyelerini indirmek için “Story Saver” adlı diğer uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Bu uygulamanın adını Google Play Store’de bulabilmeniz mümkün. Kullanımı da gayet kolay ve anlaşılır. Google Story de Uygulamanın ismini arattıktan sonra uygulamanın internet hız desteğinize bağlı olarak telefonunuza inmesini ve kurulumunu birkaç saniye kadar beklemeniz gerekiyor. Uygulamanın indirilme ve kurulum aşamaları tamamlandıktan sonra Story Saver adlı uygulamayı açın. Uygulama başlatılırken başlat düğmesine tıkladığınızda kendi instagram hesabınıza giriş yapmanızı isteyecektir. Bu aşamada İnstagram hesap bilgilerinizi girin ve giriş yap deyin. Hesabınıza başarıyla giriş yaptığınızı gördükten sonra bir sonraki ekran panelinde arkadaşlarınızın bir listesi karşınıza çıkacak ve bu aşamada istediğiniz kişinin hikâyesini indirmek için listedeki herhangi bir kullanıcı adına tıklayın. Hikâye açıldıktan sonra “kaydet” düğmesine tıklamanız ve istediğiniz yolla kaydetme yöntemini seçmeniz yeterli olacaktır. Eğer indirmek istediğiniz instagram hikayesi bir video ise öncelikle oynat düğmesine tıklamanız gerekiyor bu aşamadan sonra indirme düğmesine tıklamanız uygulama tarafından sizden istenecektir.

Bu ve bunun gibi uygulamalar sayesinde takipçisi olduğunuz kullanıcılara sormadan instagram hikâyelerini indirebilirsiniz. Google Play Store de bunun gibi bir çok uygulama var ancak bu tarz uygulamalar çokça reklam içermekte ben ise bahsettiğim Story Saver adlı uygulamanın diğerlerine oranla daha az reklam içerdiğine inanıyorum.

Android cihazlarda hikaye indirmek için Story Saver indirin.

İos’ta Hikâye İndirmek:

Android telefon ve tabletlerde olduğu gibi İnstagram hikâyelerini indirmek için İOS telefon ve Mac lablet ve PC’lerde ek bir uygulamaya ihtiyaç duyar.

İos telefonlarda market olarak kullanılan App Store’de “repost” adlı uygulamayı aratın. “get” yani indir düğmesine tıklayın ve uygulamanın cihazınıza yüklenmesini bekleyin. Uygulama yüklendikten sonra uygulamayı açın ve instagram butonu aracılığı ile giriş yapın. Sizden istenilen instagram kullanıcı adı ve şifrenizi gerekli satırlara doğru bir şekilde girin. Giriş işlemi gerçekleştikten sonra uygulamanın üstünde arama çubuğu bulunan bir bölme göreceksiniz. İstediğiniz kullanıcıyı feed bölümünden seçebilir yâda istediğiniz kullanıcının adını aratabilirsiniz. Bu aşamadan sonra sadece indirmek istediğiniz fotoğraf veya videoyu seçin ve kaydet butonuna tıklayın.

iOS cihazlarda hikaye indirmek için Repost indirin.

Pc2de Hikâye İndirmek:

Windows-Mac cihazlarından İnstagram kullanan çok sayıda kullanıcı bulunuyor. bu kullanıcılar için ise hikaye kaydetmek için tarayıcı eklentilerinin olması gerekiyor.

İnstagram hikâyelerini indirmek isteyen Windows ve mac kullanıcıları cihazlarındaki Google Crome tarayıcılarına eklenti eklemek zorunda. Öncelikle Crome tarayıcısından normal bir şekilde İnstagram ana sayfasına girerek oturum açın. Ve daha sonra “Chrome IG Story” eklentisini İndirip Chrome tarayıcınıza kurun ve tarayıcınızı yeniden başlattıktan sonra instagram hesabınıza giriş yapın. İsteğiniz kullanıcının hikâyesini açın ve sol üst köşede bulunan indirme düğmesinden hikâyeleri indirebilirsiniz.

IG Stories for Instagram indir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *