Genişletilmiş Türkçe Klavye Q

Genişletilmiş Türkçe Klavye Q

LisansÜcretsiz
DilTürkçe
Dosya Boyutu10.3 MB
ÜreticiDeniz Karakurt
İşletim SistemiWin10/Win8/Win7/Vista/WinXP
Eklenme Tarihi4 ay önce
İndirme linki çalışmıyorsa, buraya tıklayarak bildiriniz.Yorum Yaz
Hemen indir (10.3 MB)
68 kez indirildi

Puanlama

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu uygulamaya oy ver)
Loading...

Günümüzde alfabe çalışmaları dikkate alındığında Türkî Cumhuriyetlerde bu yönde son derece olumlu gelişmeler yaşanmaktadır. Örneğin Azerbaycan, ülkemizdeki Türk Alfabesini temel alan bir sistemi kabul etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti alfabesinin üzerine üç tane harf (ve bu harflere yeni ses değerlerini) ekleyerek kendi alfabelerini oluşturdular. Aynı şekilde Türkmenler kendi dillerinde olmayan üç harfi birkaç çıkararak ilave olarak beş tane harf eklemişlerdir.

Ülkemizde ise zannedilenin aksine 29 harf değil en az 32 harf vardır (Q, W, X hariç; eğer bunlara da Azeri alfabesindeki ses değerlerinin yüklendiği kabul edilirse bu sayı 35 olur). Şapkalı harfler olarak bilinen Â, Û, Î aslında farklı birer ses değeridir ve bu ses değerlerini temsil eden harflerdir. Kaldırılmalarına yönelik tartışmalar uygun olmayıp tam aksine kullanımlarının teşvik edilmesi gerekir.

Yazının ekinde yer alan klavye programı Türkçe’nin doğru kullanımı ve ayrıca diğer Türk Dilleri’ne ilgi duyanların işlerini biraz daha kolaylaştırabilmek amacıyla F ve Q klavyelerin düzenini bozmadan bu harfleri tuş takımına eklemeyi sağlar. Yapılması gereken şey sadece programı kurmak ve dil seçeneklerinden bu klavye düzenini tercih etmektir. Programın kullanımı dosya içerisinde ayrıca yer almaktadır.

68 kez indirildi

YORUM YAZIN