Deep Freeze ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Deep Freeze birden çok kişi tarafından kullanılan bilgisayarlarda (örn: internet kafeler) tercih edilen, bilgisayarın sistem ayarlarını, belirlediğiniz bir zamana, ya da bilgisayarı son başlattığınız zamana getiren programdır.

Kullanımından kısaca bahsedecek olursak, Deep Freeze sisteminize kurduktan sonra sizden bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Bu şifre ile Deep Freeze programını aktif ya da pasif hale getirebileceksiniz. Örneğin Deep Freeze kurdunuz, bilgisayarı kapatıp-açtınız. Bilgisayarınız artık Deep Freeze koruması altında olacak. Bilgisayara herhangi bir program, resim, müzik her ne yüklerseniz yükleyin. Bilgisayarı tekrar kapatıp açtıktan sonra, ilk haline dönecektir. Bilgisayara yüklediğiniz tüm içerikler silinecektir. Haliyle o an bilgisayarınıza bir virüs bulaşsa bile (örneğin; reklam virüsleri) kapatıp açtığınız için, virüste silinmiş olacak.

Tabi şu an aklınızda beliren soru, biz istediklerimizi, Deep Freeze etkilemeden nasıl yükleyeceğiz? İsterseniz, size verilmiş olan şifre ile Deep Freeze pasif hale getirerek, bilgisayara istediğiniz gibi yükleme, silme işleme yapabilirsiniz. Bir diğer yöntemde, ben her seferinde Deep Freeze aktif/pasif etmek istemiyorum diyorsanız. Bilgisayarınızda bulunan C, D ve E sürücülerinden birisini Deep Freeze haricinde tutabilirsiniz. Örneğin; Depp Freeze C ve E için aktif çalışır, D sürücüsünü Deep Freeze haricinde tutarsınız. Tüm içeriklerinizi, uygulamalarınızı, resimlerinizi, filmlerinizi, programlarınızı, D sürücüsüne yüklersiniz. bilgisayarı kapatıp açtığınızda içerikleriniz silinmeyecektir. Fakat haliyle D sürücüsü virüslere açık durumda olacaktır.

Size tavsiyem tek bir sürücüyü Deep Freeze haricinde tutarsanız rahat edersiniz. En azından virüs o sürücüye bulaşsa bile diğer sürücülere bulaşamaz.

Deep Freeze programını aktif/pasif hale getirmek için, sağ köşede bulunan “beyaz ayı” simgesinin üzerinde CTRL+ Çift tıklama işlemi yaparsanız, program açılıp sizden şifrenizi isteyecektir. Şifreyi girdikten sonra, yukarıda belirttiğim resimdeki sayfa açılacak. Boot Frozen seçeneğini seçip kaydedip çıkarsanız ve bilgisayarı yeniden başlatırsanız, Deep Freeze aktif hale gelir. Tekrar aynı sayfaya gelip Boot Thawed seçeneğini seçer, bilgisayarı kapatıp açarsanız, Deep Freeze pasif hale gelir.

Deep Freeze Standard (Son Sürüm) İndir

Deep Freeze Enterprise (Son Sürüm) İndir

NOT: Program 30 günlük deneme sürümüdür. Sınırsız çalıştırmak isterseniz, satın alabilirsiniz.

Son olarak programı kurduktan sonra, herhangi bir alanda takılırsanız, bu makaleye yorum yaparak benimle iletişime geçebilirsiniz. Her türlü yardımcı olmaya çalışırım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *